• Tamer Gerek

Yeni Bir İcat Sayesinde, Gizli Mısır Resimleri Nihayet Ortaya Çıktı!


Beni Hassan

Sanat, bir kültür hakkında pek çok detayı ve bilgiyi ortaya çıkarabilir. Fakat maalesef, binlerce yıl önce yapılmış olan şaheserlerin bir çoğu erozyon, hava şartları veya diğer etkenlerden dolayı yok olmuştur.

Atalarımızın kaya üzerine boyamış veya taşlara kazımış oldukları eserleri veya yazıları belirleyebilmek için Sydney, Avustralya'da yer alan Macquarie Üniversitesinde görev alan araştırmacılar yeni bir görüntüleme tekniği geliştirdiler.

Bu teknoloji sayesinde, antik Mısır kültürü gibi binlerce yıl geçmişe sahip sanat eserleri detaylandırma ve önceden anlaşılabilecek boyutta olmayan resimleri inceleme fırsatı elde edilmiştir.

Arkeolojik Bilimler Dergisinde yayınlanan makalede araştırmacılar "DStretch" isimli bir yöntemi tanımlamaktadırlar. Geliştirdikleri cihazla Minya kentinin yakınında bulunan antik bir Mısır mezarlığı olan Beni Hassan'da bulunan tabloları analiz etmişlerdir.

Dr. Linda Evans, IFLScience'a "Mısır uzmanları daha öncesinden, antik duvar resimleri ve yazıların anlaşılama

Dr. Linda Evans

yan kısımlarını analiz edip ortaya çıkarabileceğimiz hakkında bu ölçüde potansiyelimiz olabileceğini tahmin edememişlerdir." şeklinde açıklama yapmıştır.

Bu teknik, ilk olarak 2005 yılında icat edilip geliştirilmeye başlanmıştır. Boya kalıntıları ve gravürler RGB renk bandı ile analiz edildikten sonra analiz edilen yazı veya resmin yoğunluğu ve doygunluğu arttırılmıştır. Ortaya çıkan sonuç ise, eserin orijinal haline oldukça yakın bir görseldir.

Mısır Antik Sanat Eseri

Beni Hassan'da bulunan mezarların yanında, duvarlara oyulmuş olan sanat eserlerinde, tarım, avcılık, balıkçılık eylemleri gibi günlük hayata dair öğeler resmedildiği ortaya çıkmıştır. Binlerce yıllık eserlerde bir çok renk kullanıldığından dolayı araştırmacılar kullanılan kırmızı kahverengi, mavi, yeşil, siyah ve beyaz renk tonlarını belirlemekte oldukça zorluk çekmişlerdir, fakat en sonucunda her resmi deşifre etmeyi başarmışlardır.

Evans'ın açıklamasına göre, "DStretch araştırmasının en şaşırtıcı sonucu, Mısır sanatında inanılmaz nadir olan yeni hayvan görüntülerinin ortaya çıkması olmuştur. Ayrıca, Mısır sanatında daha önce hiç görülmediği halde Beni Hassan'da ortaya çıkan yarasa ve domuz resimleri tasvir edildiğini görebiliriz."

Bir başka resimde, Dstretch sayesinde yapılan analizler sonucunda, köylülerin bir domuzu suya attığını görebiliriz.

Beni Hassan

Araştırmacılar, bir kayayı daha analiz ettikten sonra, ilginç bir kuş resmi bulmuşlardır. İlk etapta bir şahin olduğunu düşünmüşlerdir, ancak görüntüdeki renk ve detayları zenginleştirildiğinde akbaba olduğu ortaya çıkmıştır. Kanatları açık halde resmedilmiş akbabanın tüyleri kırmızı ve mavi yeşil renklerle boyandığı anlaşılmıştır. Pençesinin arasında taşıdığı ve ilk tahminlere göre yumurta olduğu düşünülen objenin aslında ankh işaretinin üst kısmı olduğu fark edilmiştir. Bu bulgu ise bilim adamlarını ve Mısır sanat tarihi araştırmacılarını oldukça şaşırtan bir detay oldu.

"Pençelerinin arasında ankh sembolü taşıyan akbaba figürü oldukça ilginçtir, çünkü bu sembol sadece kraliyet anıtlarının yakınlarında bulunabilecek bir motiftir" "Peki genel halktan olan bir insanın mezarında bu sembolün ne işin var? İşte bu, çözülmesi gereken bir gizemdir."

Şimdiye dek DStretch, Mars'a gönderilen uzay keşifçi aracından, tarih öncesi kaya oymalarına kadar bir çok çeşit amaç için kullanılmaktadır. Bu teknoloji oldukça etkileyicidir çünkü, modern çağ araştırmacılarının, analiz ettikleri sanat eserleri sayesinde antik medeniyetlerini inceleme şansı elde edeceklerdir.

Referanslar:

- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352409X17305977

- http://themindunleashed.com/2018/01/thanks-to-new-digital-imaging-tool-hidden-egyptian-paintings-have-finally-been-revealed.html

Spiritüalizmde Bu Hafta