• Tamer Gerek

2017 Yılının Bilimsel Keşifleri


Yeni Keşifler

Geride bırakmış olduğumuz 2017 yılı global anlamda, yoğunluk olarak çok da başarılı ve olumlu olaylarla geçmemiş olsa da bilim dalında kayda değer sayıda ve ölçüde ilerlemeler olmuştur.

Bu araştırmalar ve buluşlar sonucunda insanlık, evrenimizin sonsuz bilgi kütüphanesinden bizlere sunmuş olduğu gizemlerinden bir kırıntısına daha erişmiş oldu.

1) Bilim adamları, iki galaksinin birleşmesine tanık oldular

Haziran ayında, araştırma yapan bir gökbilim ekibi, yirmi yıldan uzun süredir yaşanmakta olan bir olayı gözlemledi: Dünya'dan yaklaşık 750 milyon ışık yılı uzaklıkta olan, yörüngesinde dönen ve güneşimizden yüz binlerce kat ağır bir çift delikti.

Science Alert isimli kaynağının da bildirdiği gibi, bu fenomen sadece iki galaksi birleştiğinde ortaya çıkar. Ancak, geçtiğimiz yıla kadar bu olayın yaşandığına dair herhangi bir kanıt sunulamamıştır. Neyseki teori artık bir gerçeğe dönüşmüştür.

2) "Su ayısı" hepimizden daha çok yaşayacak!

Geçtiğimiz yılın başlarında, bilim adamları, tardigrade olarak da bilinen "su ayısının" gezegenimizdeki hayatın tamamen bittiğinde bile kurtulup yaşamayı sürdürebilecek tek canlı olduğunun sonucuna varmışlardır.

Su Ayısı

Büyüklüğü bir toplu iğne başı kadar bile olmayan, doğadaki en dayanıklı canlı olarak bilinen su ayısını, laboratuvar deneylerinde eksi 272 derece sıcaklığa sahip helyum maddesi içine yerleştirmişler; sonrasında eksi 192 derece sıcaklıkta 20 ay süreyle bırakmışlar ve 92 derecede eter, alkol ve diğer zararlı kimyasal maddeler içine atılarak haftalarca kaynatmışlar ancak sonrasında normal ısıya döndürülüp, su verildiğinde tekrar yaşamaya başlamış bir canlıdır.

3) Dünyadaki yaşam bir meteordan gelmiş olabilir

2017 yılının Ekim ayında yayınlanan araştırmalar, dünya üzerindeki yaşamın, gezegenimize çarpmış olan göktaşlarının bir sonucu olarak başladığını öne sürmüştür. Bildiriye göre, bu olay kimyasal bir zincirleme reaksiyon başlatıp hayatın ilk tohumlarını ekmiştir.

Meteor Yağmuru

Kanada'da yer alana McMaster Üniversitesi ve Almanya'da Max Planck Gökbilim Enstitüsü'nde görev alan bilim adamlarına göre, bu sürecin Dünya'daki suyun sıvı hal alabileceği sıcaklığa ulaşmasında sonra başlamış olduğunu düşünmektedirler.

4) Mars'ta kar yağıyor!

Evet, doğruluğu ve kızıl gezegenin üstüne kar yağdığı gerçeği kanıtlanmıştır. 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, güneş battığında ve sıcaklık düştüğünde, şiddetli rüzgarlardan dolayı kar fırtınaları yaşandığı kanıtlanmıştır.

Araştırmacılar, 2008 yılında kızıl gezegenin yüzeyine inmeyi başarmış olan Phoenix araştırma aracının elde etmiş olduğu bilgilerden yararlanarak, atmosferde gerçekleşen radyoaktif soğuma sayesinde olağanüstü bir hızla sıcaklığın düştüğünü keşfetmişlerdir. Atmosferin bu özelliği sayesinde ise, sıcaklığın saatte 4 derece düşmesine sebep olmaktadır.

"Atmosferin dışından aşağı inen soğuk hava yüzeyden buharlaşan sıcak havayla birleştiğinde şiddetli rüzgarlara sebep oluyor, ve bu olay sayesinde ise Mars'ta kar yağışı gerçekleşebiliyor" şeklinde araştırmayı yürüten bilim adamları tarafından açıklama yapılmıştır.

Bundan çıkarabileceğimiz sonuç; Mars kolonileştirildikten sonra insanlar orada da kar yağışına hasret kalmayacak olmaları!

5) Şeker hastalığının tedavisinde bir gelişme

Nisan ayında araştırmacılar, pankreasta "saklanan" yepyeni bir insülin üreten hücre keşfetmişlerdir. Bildiriye göre, "bakire beta hücreleri" sağlıklı, olgun beta hücrelerini yeniden üretmek için yeni bir yol sağlayabilecektir.

Şeker Hastalığı

Bilim adamları, bu bulguyla hastalığın daha iyi anlaşılmasına ve birinci tip diyabet hastalığı tedavisinde yol göstereceğine inanmaktadırlar.

6) Yeni icadın adı: Havadan su!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Kaliforniya Berkeley Üniversitesindeki araştırmacılar sayesinde, sadece soluduğumuz havadan su elde etmeyi geliştirilmiştir. Bildirilen raporlara göre, bilim adamlarının geliştirdikleri cihazla, havadaki nem oranının %20 olduğu sürece mümkün olduğunu kanıtlamışlardır.

Güneş enerjisiyle çalışan bu cihaz, zirkonyum ve fumarattan yapılmış bir metal organik çerçeveden oluşmaktadır ve bunun sayesinde, soluduğumuz havadan su buharı elde etmektedir.

Su Buharından İçme Suyu

Oldukça etkili olan cihazın prototipi yüzde 20 ila yüzde 30 oranında nem olan bir bölgede 12 saat içinde 3 litreye kadar su elde edebilmektedir. Bu inanılmaz buluş sayesinde temiz suya erişimi olmayan milyonlarca insanın hayatı değişebilir.

7) İlk kez DNA düzenlendi

ABD'li bilim adamları, CRISPR isimli güçlü bir gen düzenleme aleti kullanarak bir insan embriyosunun DNA'sını başarıyla düzenlemeyi başardılar. Bilim insanları bu aleti, geliştirilmiş ama implante edilmemiş embriyolarda hipertrofik kardiyomiyopati diye adlandırılan kalp rahatsızlığına neden olan bir genetik mutasyonu düzeltmek için kullandılar.

DNA

Bu icat, "iyi" veya "kötü" olarak nitelendirebileceğimiz genleri DNA haritasından teknik olarak silinebilir hale getirecektir fakat araştırma çok tartışmaya sebep olmuştur ve Ulusal Bilimler Akademisi ve Ulusal Tıp Akademisi tarafından CRIPSR'nin yalnızca ciddi hastalıkları ortadan kaldırmak için kullanılması için onaylanacak olması bildirilmiştir.

Referanslar:

- http://news.unm.edu/news/groundbreaking-discovery-confirms-existence-of-orbiting-supermassive-black-holes

- http://dailynews.mcmaster.ca/article/meteorites-may-have-brought-building-blocks-of-life-to-earth/

- https://www.newscientist.com/article/2144536-it-could-be-snowing-on-mars-right-now/

- http://news.berkeley.edu/2017/04/13/device-pulls-water-from-dry-air-powered-only-by-the-sun/

- http://www.sciencealert.com/a-brand-new-type-of-insulin-producing-cell-has-been-discovered-hiding-in-plain-sight

- https://www.theverge.com/2017/7/27/16049340/human-embryos-dna-crispr-gene-editing-us

Spiritüalizmde Bu Hafta