• Tamer Gerek

Macaristan, Rothschild Bankalarını Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi Oldu!


Rothschild kelimesini duyduğumuzda, 300 yılı aşkın süredir yaptığı ve yürüttüğü faaliyetlerden dolayı insanlar tarafından artık zenginlik ve yolsuzluk ile ilişkilendirilmiştir. Rothschild ailesi servetinin büyük çoğunluğunu, başta bankacılıkla elde etti fakat bunun yanı sıra madencilik, medya, emlak, inşaat ve daha bir çok sektörde yaptığı yatırım ve faaliyetlerle gezegendeki en güçlü ve zengin aile olmuştur.

Dünyanın en büyük bankacılık grubu olan IMF de tabii ki bu ailenin elindedir ve dünyanın sadece 7-8 ülkesinde hakimiyet kuramamışlardır.

Ailenin en bilindik stratejisi, başı sıkışan ülkelere çok yüksek faiz oranıyla borç vermektir fakat sadece borç vermekle kalmıyor, borç batağına sürüklediği ve batma noktasına geldiği ülkenin zamanla iktidarı ve sahibi oluyor. Bu stratejist, güce ve paraya olan iştahı hiç bitmeyen grubun pençelerinden kaçmak neredeyse imkansız olduğu için IMF'nin Macaristan'dan çıkması haberi tüm dünya tarafından bir zafer olarak kabul edilmektedir.

Macaristan, tüm Rothschild bankalarının ülkede faaliyet göstermesini resmen yasaklayan ilk Avrupa ülkesi oldu.

2013'te Macaristan, Uluslararası Para Fonu IMF'yi ülkeden atma sürecine başladı ve ülkeyi "Yeni Dünya Düzeni" bankacılık kartellerini yok etmek için IMF borcunu tam olarak geri ödeme kararı aldı. Kayıtlara geçmiş bilgilere göre, Almanya'nın 1930'lu yıllarda yapmış olduğundan beri, ilk defa bir Avrupa ülkesi uluslararası bir para kaynağını reddetmiştir.

Macaristan Merkez Bankası başkanı olan Gyorgy Matolcsy'nin yazdığı mektubunda, IMF'nin genel müdürü Christine Lagarde'ye artık Budapeşte'deki ofislerine ihtiyaç kalmadığını ve kapatılmasını istediğini yazdı.

Görünen o ki başbakan Orban Viktor, kemer sıkma politikasını hafifletip ülkenin kendi başına da geçinebileceğini kanıtlamak istiyordu. Aslında bağlarını kopardığına dair ilk adım olarak 2011 yılında IMF'den değil, dünya borsasından alarak kendini ilk etapta kanıtlamış oldu. Fakat ne kadar zorluktan geçmiş olsa da her şeyin sonunda 9.5 milyon nüfusa sahip olan ülkenin finansal özgürlüğüne sahip oldu.

2014 yılında İzlanda da, Macaristan'ın gittiği yoldan gitmeye karar vererek 2008'de yaşadığı finansal krizden sonra 400 milyon dolar borcunu geri ödemiştir. Ek olarak ise Rusya da, 2005 yılında tamamen finansal özgürlüğe sahip olmuştur.

Referanslar:

- https://www.reuters.com/article/us-hungary-centralbank/hungary-wants-to-repay-imf-loan-early-and-close-funds-office-idUSBRE96E07U20130715 - http://www.independent.co.uk/news/world/europe/hungarian-central-bank-wants-imf-to-leave-after-it-pays-back-bail-out-loan-8710008.html

Spiritüalizmde Bu Hafta