• Tamer Gerek

Vücudunuzun Size Vermek İstediği 10 Önemli Mesaj

Sağlıklı Yaşam

Vücudumuz, her saniye milyonlarca işlem gerçekleştirmektedir. Bazı hücre ve organlarımız bağımsız olarak çalışır, ancak vücut her işlemi aynı anda kontrol eder ve dengeler. En enteresan tarafı ise, vücudumuz içinde olup biten tüm o işlemlerden haberdar bile olmadığımızdır.

Fakat bazen vücut düzgün çalışamaz hale gelir ve bu nedenle de bizlere bir şeylerin yanlış gittiğini göstermek için çeşitli sinyaller gönderir.

Bu işaretlerden bazıları hafiftir ve ciddiye bile almayız, ancak hiçbir zaman görmezden gelmemeliyiz ve mutlaka çok ciddiye almalıyız.

Dikkate Almanız Gereken 10 İşaret

1. Deniz Ürünleri Tüketme İsteği

Her çeşit yiyecek tüketme isteği, vücudumuzun bize gönderdiği farklı bir işaret olduğu anlamına gelmektedir. Birden deniz ürünlerine karşı bir istek oluştuysa o zaman bedenimizde iyot yetersizliği olduğunu anlayabiliriz.

2. Kolay Kırılan Saç Ve Tırnaklar

Saçlarınız ve tırnaklarınız çok kırılgansa, bu durumda kalsiyum ve D vitamini eksikliğiniz vardır. Bu nedenle, baklagiller, patates, sardalya veya somon, süt ürünleri, brokoli tüketmeniz ve mümkünse güneşin altında daha çok kalmanız gerekmektedir.

3. Ekşi Yiyecekler Tüketme İsteği

Ekşi gıdalar için artan istek, safra kesesi ve karaciğerinizin ilave stimülasyona ihtiyaç duyması anlamına gelebilir. Bu durumda limon veya kızılcık meyvesini tüketmek en iyi seçeneklerdendir.

4. Çiğ Besinler Tüketme İsteği

Birden çiğ gıdalar tüketme isteğiniz olduğu durumunda, kara ciğerinizle ilgili sorunlarınız olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca, gastrit anlamına da gelebilir. Bu durumda en iyi tercih, çiğ yiyecek tüketimini artırmak olacaktır. Bunu yaparak, mide ağrılarınızı rahatlatmaya ve olası krampları azaltmaya da yardım olacaktır.

5. Tatlı Yiyecekler Tüketme İsteği

Düzenli olarak canınız tatlı çekiyorsa, yorgun veya sinirsel olarak tükendiğinizin göstergesi olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun sebebi ise vücudunuzun kaybettiği veya ihtiyacı olduğu enerjiyi geri yüklemek için glikoza ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir. Ancak sağlıksız bir tercih yerine, kakao oranı yüksek çikolata veya organik bal tüketmeyi tercih edin.

6. Tuzlu Yiyecekler Tüketme İsteği

Canımız hep tatlı şeyler değil, bazı zamanlarda tuz oranı yüksek yiyecekler de isteyebilir. Tuzlu gıdalar tüketme isteğimizin sebebi, genital bölgedeki olası bir enfeksiyon veya iltihap olduğu anlamına gelebilir.

7. Kuru Cilt / Egzama

Cilt kuruluğu veya egzama gibi sorunlar yaşamanız, E vitamini eksikliği veya bağırsakta bulunan sindirim için sorumlu olan probiyotik bakterisinin desteklenmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Vücudumuzda neredeyse her organın işleyişi bir diğerini tetiklemektedir, örneğin; sindirim sorunu yaşamaktaysanız eğer muhtemelen cilt sorunu da yaşamanıza sebep olabilir, sindirim sorun yaşamanızın sebebi ise sinir sisteminizin zorlandığı yoğun stres altında olduğunuza kadar uzanabilmektedir. Merkezi sinir sistemi, sindirimle, sindirim sistemimiz ise deri sağlığı için sorumlu olması olağanüstü bir işleyişin örneğidir. Bu sebeple cilt sorunu yaşamaktaysanız, badem ıspanak, avokado, ay çekirdeği gibi e vitamin oranı yüksek gıdalar tüketmenin yanı sıra probiyotik oranı yüksek kefir, turşu gibi fermente yiyecekler de mutlaka tüketin.

8. Kanayan Diş Eti

Sıkça diş eti kanaması yaşamaktaysanız vücudunuzda c vitamini eksikliği olduğu anlamına gelmektedir. C vitamini deponuzu doldurmak için ise en iyi tercih biber, turunçgiller, çilek veya domates gibi gıdalar olabilir.

9. Dirseklerdeki Kuruluk

Dirseklerinizde sıkça kuruluk deneyimliyorsanız, muhtemelen A ve C vitamini eksikliğiniz vardır. Bu sorunu gidermek için ise daha çok meyve ve sebze, özellikle kayısı, turunçgiller, kabak veya havuç tüketmenizi tavsiye edebilirim.

10. Uykusuzluk, Ayakta Kramp, Sinirsel Gerginlik

Bu tür sorunlar yaşamaktaysanız, vücudunuzun magnezyum ve potasyum seviyelerinin düşük olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durumda, pazı, ıspanak, lahana, nar, kuru kayısı, hindistan cevizi suyu vücudunuzdaki potasyum seviyesini düzenlemeye yardımcı olacaktır. Magnezyum seviyesini de normal düzeylere ulaştırmak için ise kuruyemiş, bitter çikolata, balık yoğurt gibi gıdalar tüketmenizi tavsiye ederim.

Sıralamış olduğum bu 10 madde en sık karşılaşabileceğimiz ve vücudumuzun sinyal verdiği genel bedensel sorunlardır. Fakat en önemli etken her zaman bedenimizi dinlemektir ve ona karşı sabırlı olmaktır, çünkü bizimle tek iletişim kurabildiği ve olası daha büyük sorunları zamanında çözebilmek için tek yöntemi bize bunlar gibi ipuçları vermektir.

Sakın unutmayın ki, bedeninizi en iyi siz biliyorsunuz ve sorunun sadece ağrı semptomunu gideren ilaçlara yönelmeden önce bedeninize kulap verin size ne demeye çalıştığını dikkatle dinleyin...

Spiritüalizmde Bu Hafta