• Tamer Gerek

Gerçeklik ve Bilinç Mesajları İçeren 22 Film


En İyi Filmler Listesi

Eğlence sektörünün muhtemelen en çok tercih edilen ve en geniş kitlelere ulaşabilen kolu film ve dizi sektörüdür. Hepimiz mutlaka bizi güldüren, ağlatan veya en azından duygularımızı harekete geçiren filmler izlemişizdir. Duygularımızı, negatif veya pozitif, sadece bir film veya dizi değil basit bir reklam bile uyarabilir ve bir çoğumuz artık televizyonda gösterilenlerin seçiminde ne kadar dikkatli olmamız gerektiğine dair önlemler almaya başlayıp çocuklarımızın önünde örneğin haber içerikli veya şiddet içerikli programları izletmemeye çalışmamamızın sebebini bu olguya ilişkilendirebiliriz.

Ayrıca bir çoğumuz, televizyonda gördüğümüz kötü bir karenin bile haftalarca aklımızdan çıkmadığını, hatta rüyalarımıza bile dahil olduğunu deneyimleyebiliriz.

Negatif duygulara ağırlık vermemin sebebi; insanın negatif duyguları, deneyimleri unutabilmesinin daha uzun zaman almasıdır, böylece izleyeceğimiz film, diziler veya programları seçerken daha titiz davranmamız gerektiğidir.

İnsan beyni olağanüstü bir yedekleme alanı olarak çalışır, örneğin; belki aylar önce yaşadığımız bir olayı yıllar sonra bir parfüm veya yemek kokusu aldığımızda hatırlayabilir ve adeta bir saat önce yaşamış gibi etkisini yoğun bir şekilde hissederiz. Televizyon ve sinema sektörü bu özelliğimizden tabii ki haberdar olup bu doğrultuda prodüksiyonlar çıkarmaktadır, ve duygularımızı kitleler halinde yönetmenin bir yöntemi olarak kullanır.

Demek istediğim, hayatın negatif kısmına bakmayalım, sadece farkında olalım. Realitemizi güzelleştirmek için güzel hislere odaklanalım, seçici olup bizi üzecek bir haber veya şiddet içerikli filmlerden uzak duralım, ve gerçekten bizim zihinsel ve psikolojik gelişimimize katkıda bulunacak içerikler tercih edelim. Seçimlerimizde akıllı olursak televizyon sektörünün karanlık ve bizi aşağıya çeken yönlerini değil, pozitif ve gerçekten yapıcı olan kısımlarından beslenme fırsatı elde ederiz.

1.Matrix (Matriks)

Dünyanın elit kısmı için bizi ne olarak gördüklerinin muhteşem bir yorumudur -bataryalar. Toplum onlar tarafından tasarlanan matriksi besleyen birer batarya işlevi görür. Fakat sadece bu gerçeği gözler önüne sermeyi değil asıl etkileyici kısmı, gerçekten uyanıp, matriksten çıkarak gerçek dünyaya nasıl adım atabileceğimizi de anlatmaktadır. Sizi sadece egonuz ve zihnin oyunları sınırlandırır...

2. V for Vendetta

Hükümetin bizlerden gizlediği yolsuzluklar ve gerçeklerin nasıl saklandığını göstermektedir. Film ayrıca, yeni dünya düzeninin arkasında yatan gerçek niyeti de izleyicilerle yüzleştirirken, dünyanın yozlaşmış ve adaletsiz düzenini değiştirmek için tek yapmamız gereken şeyin, toplu uyanış ve hep beraber bu güç ve kontrol mekanizmasının bizi itaatkar köleler haline getirmeden sadece reddetmemiz gerektiği hakkında muhteşem bir örnek verir.

3. Eyes Wide Shut (Gözü Tamamen Kapalı)

İlluminati ve masonik ritüellerin nasıl gerçekleştiğine dair fikir edinmemizi sağlar. Bu filmin çarpıcı kısmı ise tamamıyla yaşanmış, gerçek olayların işlenmiş olmasıdır. Yönetmenliğine Stanley Kubrick'in üstlenmiş olduğu filminde ulaşmak istediği nokta, dünyayı yöneten "elitlerin" ne gibi sapkın ritüeller yaptıklarını gözler önüne sermektir. Stanley Kubrick film yayınlandıktan kısa bir süre sonra öldürülmesi de sadece filmin ne kadar üst boyutta gerçekleri yansıttığını değil, yaşadığımız dünyada gerçekten bizim bilmediğimiz güçlerin tanrıcılık oynadığını bizleri kontrol edip istemedikleri kişileri silebildiklerini de kanıtlamaktadır.

4. 1984

Hükümetin, tarihi olayları kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmesini, söylediğimiz, düşündüğümüz ve hatta hissetiklerimiz duyguları bile kontrol ve manipüle etmesini göstermektedir. Ayrıca dünyayı bir kaç insanın yönettiği, özgürlüğün, ve sevgi kelimelerinin tarihe karıştığı bir realite yaşanmaktadır. Filmin ana teması ise, yalnızca korkuyla toplumların ne kadar iyi yönetildiğini, ve bu sistem sayesinde insanları köleleştiren sistemden kurtulması imkansız bir "ütopya"yı canlandırmaktadır...

5. Conversations With God (Tanrı ile Sohbet)

Hepimizin içinde sahip olduğu yüksek benliğimizle olan bağlantıya ve ilişkiye ışık tutar. Ayrıca, bu bağlantıyı kullanmayı keşfettiğimizde hayatımızın ne kadar uyumlu ve mutlu hale geldiğimizin bir örneğidir.

6. Lucy

Genç bir kadının, tesadüfen bir olay sonucunda beyninin kapasitesinin 100%'üne ulaştığında insanın yapabilecekleri hakkında olağanüstü bir yapımdır.

7. Truman Show

Hayatını haberi olmadan kocaman bir stüdyo ve kurgulanmış olaylar zincirinde yaşayan bir insanın düşündürücü aynı zamanda kendi toplumumuza da ışık tutan bir hikayedir. Ana karakterin haberi bile olmadan bir "reality show" tarzı bir televizyon programının başrol oyuncusu olduğunu sonradan fark edip, eşinden, sokaktaki çöpçüye kadar sadece bir oyuncu olduklarını, anladıktan sonra ise o stüdyodan kaçmasını gösteren bir filmdir.

8. Dr. Strange

Elimizdeki paranın, kariyerin ve sayısız materyalin de faydasız olduğunda bedenin ötesinde olan ruhun arayışlarımızın cevabı olduğunu gözler önüne sermektedir. Film ayrıca realitemizi bükme, portal açma, lüsid rüya ve astral beden gibi konuları da ele almaktadır.

9. Inception (Başlangıç)

Rüya mutlaka görmüşsünüzdür. Peki rüyadayken rüya gördünüz mü? Rüyasında bir insanın düşünce yapısını değiştirmenin bile mümkün olabileceğini kanıtlayan eser, etrafınıza bakıp realitenizi sorgulamanıza sebep olacaktır.

10. Midnight Special (Gece Yarısı)

Bu boyuta ait olmayan bir küçük çocuğun ve "dünyalı" olan ailesinin hikayesidir. Yaşadığımız dünyanın üstünde de dahil olmak üzere sayısız boyutun da aynı alanda ve zamanda göstermektedir.

11. I Origins (Göz)

Genç bir moleküler biyoloğun kız arkadaşı, hayatını kaybettikten sonra, inanmadığı halde kendini bir spiritüel yol arayışında bulduktan sonra, aşık olduğu ve unutamadığı kişinin reenkarnasyonunu insan retinası hakkında yaptığı bir araştırmanın sonucunda şans eseri keşfetmesinin hikayesidir. İnsanların önceki hayatlarını tamamen olmasa da, travmatik bir olay yaşandığında önceden yaşamış olduğu hayatın korkusunu veya fobisini anlam getirilemeyecek şekilde yanında taşımaya devam ettiğini izleyicilere sunmaktadır.

12. The Man From Earth (Dünyalı)

Bir kişi, insanlık tarihi boyunca hayatta kalmış ve her tarihi olaya şahit olduğunu gösterip yaklaşık 15.000 yıllık hayat tecrübesiyle hayata, dünya işleyişine ve dinlere karşı görüşlerini izleyicilere sunmaktadır. İnsanlar sınırlı ve kısa hayatlarında biriktirdikleri kulaktan dolma bilgilerin kalitesini pekiştirmekte olup, aslında ne kadar çok şeyi olduğu gibi kabul edip hiçbir zaman sorgulamadığımızı dünya görüşümüzü değiştirme gücüne sahip bir filmdir.

13. Predestination (Kader)

Zaman yolculuğu sayesinde önemli tarihsel olayları değiştirme görevi olan bir zamansal ajanın hikayesidir. Fakat hikayenin ilginç kısmı, son görevinde bir barda tanıştığı kişiyle ettiği akıl alıcı sohbettir.

14. Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)

İhtimaller ve paralel realitelerin olasılıkları çemberinde gelişen ve küçüklüğünü hatırlayan 117 yaşında olan son ölümlünün hikayesidir.

15. Take Shelter (Sığınak)

Rüyaların, hayatımızı kolaylaştırmak ve hatta kurtarmak adına ne kadar önem taşıdığını kanıtlamaktadır.

16. Fight Club (Dövüş Kulübü)

Gezegenin bilinç yapısını değiştirebilmek için finansal ve borç yapılarının da çökmesi gerektiğini gösteren bir filmdir. Ayrıca zihnin bize nasıl oyun oynadığını, ve ne kadar kolay bir şekilde gerçek benliğimizden uzaklaştırabileceğini göstermektedir.

17. Cloud Atlas

Geçmiş, şimdiki zaman ve geleceğin aynı anda yaşandığını ve her olayın birbiriyle bağlantılı olduğunu gösteren eser bildiğimiz zaman çizelgesi hakkında bildiklerimizi sorgulatacaktır.

18. Avatar

Film yüksek farkındalık mesajlarının yanı sıra gezegenimizden hayvanlara kadar her şeyin birbiriyle bağlantı halinde olduğunun konusunu işlemiştir. Filmde, insanların Na'vı ırkının yapısını bozup karmaşa yaratmak için ürettikleri teknoloji sayesinde ruhlarını onların ırklarından olan boş bedenlere taşıyıp nasıl manipüle etttiklerini göstermektedir. 19. The Shack

20. Equilibrium (İsyan)

Hükümet, tüm hislerinizi kaybetmenizi sağlayan bir ilaç geliştirseydi ne olurdu? Film bu konuyu işlemiştir, fakat yaşadığımız sistemden dolayı biz de yavaş yavaş itaatkar robotlardan farklı olmadığımızı söylesek çok da bilim kurgu olmadığını fark edebiliriz. Peki bir kişi bu sistemden kurtulduğunda ne olur?

21. The Celestine Prophecy (Dokuz Kehanet)

Kitap uyarlaması olan bu eserde spiritüalizmin mucizelerle dolu dünyasına bakmamızı sağlamakta olup beden enerjisi ve aura gibi kavramlarını anlama ve farklı bir bakış açısıyla öğrenme fırsatı elde etmekle kalmayıp, titreşimimizi yükseltebildiğimiz zaman bu boyuttan nasıl çıkabildiğimizi de göstermektedir.

22. Little Boy (Ufaklık)

Küçük bir çocuğun farkına bile varmadan yaşına göre oldukça derin bir spiritüel yola girmesi ve düşünce gücüyle elde etmeye çalıştığı isteğinin gerçekleşmesi için yaptığı fedakarlıkları ve yetişkinlerin bile cevap veremedikleri soruların çözümünü aradığı ve yüzleri gülümseten bir şekilde sunulmuş bir hikayedir.

Spiritüalizmde Bu Hafta