• Tamer Gerek

Yıldızlararası Bir Yolculuk!


Yıldızlararası

Dünya artık yaşanmaz haldedir... Tüketilen tahıl ürünlerinin ölmesine sebep olan bir tür küften ve yaşanan inanılmaz toz fırtınalarından dolayı artık insanlık bildiğimiz değer yargılarına sahip değildir. Mühendislik veya hukuki bilgilere sahip olan insanların işsiz kaldığı ve tarımla uğraşanların ayakta kalabildiği, kıtlıkla karşı karşıya olan bir hale gelmiştir dünyamız.

Yıldızlararası

Ana karakterimiz, hayatını tarımla devam ettiren eski bir NASA pilotu ve mühendisi iki çocuk sahibi olan Cooper, hayatındaki en büyük paradoksa sebep olacak teklifini bir NASA fizikçisi olan Profesör Brand'ten almaktadır.

Profesör, dünyanın çok yakında tamamen yaşanmaz hale geleceğini, belki çocuklarının bile yaşlanamadan öleceğini söyler, fakat insan ırkının devam edebilmesi için tek çözümlerinin profesör tarafından keşfedilen bir solucan deliğinden, farklı güneş sistemlerine yolculuk ederek teleskoplardan ve araştırmalar sonucu bulunan 3 tane dünya benzeri gezegene giderek yaşanılabilirlik olasılıklarını araştırmak ve bu gezegenlerden birine taşınmak olduğunu söylemiştir.

Hikaye, Cooper'ın bu teklifi kabul etmesiyle başlar...

Cooper ile onunla beraber yola çıkan ve uzayın, insanlık tarafından daha önce ziyaret edilmemiş noktalarına gidip insan ırkını kurtarmak adına bir grup araştırmacıyla yola çıkmaktadırlar. Filmi izlemek isteyenlerin, bir derece astrofizik bilgisine sahip olması da tavsiye edilmektedir, bilgisi olmayan izleyiciler sadece görsel bir şölen veya bilim kurgu olduğunu düşünebilirler fakat filmdeki tüm akılalmaz sahneleri teorik olarak doğrulayan ve Kip Thorne tarafından yazılan "Yıldızlararası Bilimi" isimli kitabında bir açıklaması vardır, ve bu sahnelerin olasılığı bilimsel olarak sahne sahne kanıtlanmaktadır ve böylece filmin, sadece kurgudan fazla olabildiğini seyirciye kanıtlamaktadır.

İnanılmaz gezegenlere yapılan yolculukları sahneleyen müthiş film, uzayın göz alıcı güzelliği ve sonsuzluğuna rağmen Cooper'ın aklı hala çocuklarında olup şartlar mümkün olduğunda onlara uzay gemisinin teknolojisi sayesinde görüntülü iletişim kurma olanağı sağlamıştır. Fakat Cooper'ın gönderdiği mesajlar uzay merkezine ulaşamayınca çocukları her geçen gün babalarının artık dünyaya dönemeyeceğine inanmaktadırlar.

Filmin en duygusal kısımlarından birisi, Cooper'ın yaşanılabilir dünya arayışındayken vardıkları bir gezegende geçirdikleri 1 dakikanın dünyada 7 yıla tekabül etmesi ve Cooper'ın zorluklarla ana uzay araçlarına geri dönüp çocuklarının yaşlandığını ve gözyaşlarıyla babalarının hayatta olmasını dilediklerini ve babalarına ulaştıklarını ummasıdır. Cooper bir yıl bile yaşlanmamıştır fakat, çocukları tam onun yaşına gelmiştir...

Yıldızlararası

Uzayın sonsuzluğu, kara delikler, solucan delikleri, paralel realiteler gibi kavramları izleyicilere tanıtan bu müthiş eser bizi, filmin sonlarında akıllara durgunluk getirecek olasılıkların cümbüşünde kaybolmuş Cooper'ın, kızına geri döneceğinin sözünü tutmak istediği için verdiği mücadeleyi, ona ulaşmanın "paranormal" boyutlarına kadar denediğini ve daha önceden anlam getirilemeyen sahnelerin anlam kazandığı yere ulaştırmıştır seyirciyi.

Sadece son yılların değil, tüm zamanların en iyi prodüksiyonu sıralamasına giren filmin kesinlikle herkesin izlemesini tavsiye ederim çünkü bizim bilincinde olduğumuz olasılıklar, insanoğlunun henüz buz dağının sadece gözüken kısmının deneyimlendiğini, daha ne kadar çok yol katetmemiz gerektiğini, ayrıca bir babanın uzay yasalarının bile sınırlarını zorlayıp çocuklarına ne derece bir azimle ulaşmaya çalıştığını görebiliriz.

Spiritüalizmde Bu Hafta