• Tamer Gerek

İlham perisi size ulaştığında, vermek istediklerini almaya hazır olur musunuz?


Yaratma Savaşı

13 yıldır dünyada en çok satanlar listesinde olan ve Amerika'nın en çok okunan savaş romanlarının yazarı Steven Pressfield'in yazdığı, ilham verici müthiş bir eser.

Kitabın ele aldığı konu, genel hatlarıyla dirençle olan ve içimizde yaşanan savaşın dahiyane bir şekilde yazılmış gözlemlerini yansıtmakta olup, ilham perisinin aslında herkese uğradığını ve belki de dünyanın akışını değiştirecek fikirlerin veya icatların her birimize bahşedildiğini, fakat içimizdeki direncin o fikri hayata geçirmememiz için ne tür yollar denediğini okurlarına paylaşmıştır.

Steven Pressfield - Yaratma Savaşı

Önemli olan sadece fikir sahibi olmak değildir, çünkü o fikri gerçekleştirmek için isteğimiz bulunmazsa ister dünya açlık sorununu çözecek yöntem aklımıza gelsin yine de faydası yoktur... Veya şöyle de düşünebiliriz; son model bir spor arabasına sahipsiniz fakat içine hiçbir zaman yakıt eklemeyip kullanmadığınız için, yıllar içinde o harika arabanızın paslanıp araba mezarını boylamasına şahit olma durumu gibidir.

Yazar, içimizde yer alan ve her gün küllerinden tekrar ve tekrar doğan direncin insan hayatındaki gerçek potansiyeline ulaşmaması için her gün farklı yöntemlerle karşımıza çıktığını; bunun yalnızlık, korku hatta cinsel istek maskesi takıp karşımıza bile çıkabileceğini ve başarıyı yakalamış insanların bu dirençle sırf başa çıkabildikleri için başarılı olduklarını, olağanüstü örneklerle kanıtlamıştır.

Pressfield, binlerce insanın karşısına çıkan sayısız müzisyenin, oyuncunun ister onlarca yıl tecrübe sahipleri olmalarına rağmen sahneye çıkmadan önce heyecandan istifra ettiklerini, ve röportajlarında ilk günki kadar korktuklarını ve heyecanlandıklarını söylemelerinin sebebinin, içlerinde bulunan ve yorulmak bilmeyen direncin karşı koymaya çalışmasını belirtmiştir.

Bir şeyler yaratmak isterken kendimizi ne kadar yalnız, yorgun, veya insanların eleştirisini dinleyip motivasyonumuzu ne derece kaybetmiş gibi hissetsek de hiçbir zaman yolumuzdan şaşmayacağımızı ve bu yolu neden tercih ettiğimizi kendimize her zaman hatırlatmamız gerektiğini, çünkü içimizdeki direncin bizi her gün sınadığını ve yöntemin her gün farklı bir şekilde karşımıza çıktığını unutmamamız gerektiğine dair müthiş bir açıklık getirilmiştir.

Yazar kendi hayatını da ele alarak her gün boğuştuğu dirençle nasıl tanışıp onu iyice tanıdığını, direncin ne tür maskeler takıp çeşitli kişiliklere bürünüp, onu çıktığı yolundan saptırmaya çalıştığını ve içimizde bulunan bu düşmanın haritasını çıkartıp, bize her özelliğini tanıtmayı başarmıştır.

Yaratma Savaşı, market reyonlarında, bulgur ve mercimeğin yanında karşılaşacağınız size birbirinde parlak başarı hikayeleri, veya nasıl "zengin olunur" gibi ezbere formüller verip sadece kapağı güzel diye almanız istenilip de içinde elle tutulur bilgiler içermeyen eserler gibi kesinlikle değildir.

Bu kitap sizin sadece başarılı değil, aynı zamanda hayatınızda daha hedef odaklı olmaya çalışırken ne tür engellerle karşılaşabileceğiniz hakkında oldukça kullanışlı bilgiler vermektedir, hayallerinize nasıl tutunup gerçekleştirebileceğinizi öğretir.

Spiritüalizmde Bu Hafta