• Tamer Gerek

Lüsid Rüya


Lüsid Rüya

Lüsid rüya veya berrak rüya, kişinin rüya gördüğü sırada, rüya gördüğünün farkında olması haline ve rüya gördüğünün bilincinde olduğu zamanı kapsayan olgudur.

Rüya görmek, insan hayatında en az anlaşılan ve sebebi hala çözülememiş kavramlardan biridir.

Hatırlamasanız bile her insan her gece rüya görmektedir. Ortalama hayat süresi 70 yıl olan bir insan ortalama, ömrünün 6 yılını, rüya görme evresi olarak adlandırılan R.E.M. uykusunda geçirmektedir, yani rüya görmektedir ve bu hiç de küçümsenmeyecek bir süredir...

Ancak, rüya görmek günlük hayatımızın oldukça büyük bir kısmını kapsamasına rağmen, hala çok az bilgiye sahibiz, ayrıca günlük yaşantımıza ne kadar çok yararı olabileceğini de hala önemsememekteyiz. Modern ve materyalistik dünyamızda, elle tutulamayan kavramları görmezden gelmekteyiz, birçoğumuz ise rüyalarımızı, sohbet ederken eğlenceli bir konu olması için kullanmaktayız, fakat bu yeteneğimizi kullanmayı öğrenip lüsid rüyanın bize katkılarını artık keşfetme zamanı gelmiştir!

Lüsid rüya görmek, rüyalarımızı bilinçli bir şekilde gözlemleme ve kontrol edebilme yetisidir. Bunun yanı sıra, sahip olduğunuz bilinç altınızda biriktirdiğiniz tüm duygu, düşünce, koku, hatta tatları bile dönüştürüp gerçek hayatta yaşıyormuş gibi size yansıtmaktadır.

Lüsid rüya hali, farklı bir bilinç durumunda olduğunuz sırada beyninizin uyanık duruma geçmesidir. Normal rüya gördüğünüz sırada, kendi uyanık bilinciniz kapalıdır. Bu sebepten dolayı çoğu zaman bulanık görüntüler halinde ve sanki 3. bakış açısıyla gördüğümüz gibi hissettirmektedir, fakat lüsid rüya sırasında bilincimiz tamamen açıktır.

Bu hal son derece güvenli ve doğal bir durumdur. Bilgi sahibi olmayan ve bilmediği olguların sadece kötü olabileceğini düşünen önyargılı insanlar tarafında etiketlenen "korkunç" veya "paranormal" bir durum söz konusu kesinlikle değildir. Berrak rüya gördüğünüz sırada, bedeniniz uyku halindedir, ve dilediğinizde kendinizi uyandırabilirsiniz.

Lüsid rüya sırasında duyularınız keskinleşir ve kendinizi enerji dolu hissedersiniz çünkü bedeniniz artık size sınır koymamaktadır, kendinizi zincirlerinizden kurtulmuş gibi, tamamen özgür hissedeceksiniz!

Lüsid rüya bilimsel olarak kanıtlanmış mı?

Tibet'in uyku yogasi

Tibetli rahiplerin, rüyalarını binlerce yıldır kontrol ettiklerini, Tenzin Wangyal Rinpoche isimli spiritüel öğretmenin yazdığı "Tibet'in uyku ve rüya yogası" kitabında, ayrıca sayısız öğreti de de keşfedebiliriz.

Ancak, modern terimiyle "lüsid rüya" kavramını bilimsel anlamda 1867 yıllarda Marquis D'Hervey de Saint-Denys isimli sinelojist -çin kültürü ve tarihi araştırmacısı-, bir kitabında bu olgunun potansiyelinden bahsetmiş ve ilk defa "réve lucide" yani lüsid rüya olarak isimlendirmiştir ve "uyurken gerçek durumumdan haberdar oluyorum" şeklinde tanımlamıştır.

1968 yılında ise Celia Green isimli bir parapsikoloji araştırmacısı “Lucid Dream” isimli kitabında ilk defa ciddi ve bilimsel bir yöntemle detaylı bir şekilde rüyanın bilimsel potansiyelinden bahsetmiştir. Lüsid rüya görmenin ilk bilimsel kanıtı ise 1975'te İngiliz parapsikolog Keith Hearne tarafından, lüsid rüya görme yetisi olan bir gönüllünün uyku sırasında yakaladığı bilinçli olarak yaptığı göz hareketlerinden keşfetmiştir.

Fakat Hearne'ın araştırmaları popüler bilim dergilerine ulaşamamıştır ve Stanford Üniversitesi'ndeki Stephen LaBerge, bu deneyleri tekrarlayarak ve resmi olarak yayımlayarak ünlü olmuştur. Kendisi de bir "lüsid rüyacı" olan LaBerge, 1987'de Lucidity Enstitüsünü kurarak; "Lüsid rüya nedir?" sorusunu cevaplamak için çeşitli araştırmalar yürütmüştür.

Lüsid rüya öğrenilebilir mi?

Çocuklar doğal olarak lüsid rüya görme yetisine sahiptirler ayrıca Parkinson hastalığı için kullanılan ilaçlar da, hastaların isteksizce lüsid rüya görmelerine sebep olabilir, böylece yaş veya isteğin bu konuda faktör olmadığını da kanıtlayabiliriz.

Evet, bunu herkes yapabilir çünkü, herkes rüya görür -hatırlayalım ve hatırlamayalım- böylece hepimiz rüyanın içinde bilinç sahibi olma kapasitesine sahibiz.

Sizin için doğru yöntemi keşfettikten sonra lüsid rüya durumuna erişmenin o kadar da zor olmadığını fark edeceksiniz.

Lüsid rüyayı öğrenmek için aşağıdaki teknikleri deneyebilirsiniz:

Rüya Günlüğü

Rüya günlüğü tutmanınızın ilk sırada tavsiye etmemin sebebi, insanların rüyalarını hatırlayamadıkları ve böylece doğal olarak hakimiyeti de olamadıkları için lüsid rüya deneyimleyememeleridir. Yatağınızın yanındaki komidinin üstüne koyduğunuz rüya günlüğünüze uyanır uyanmaz her gece rüyalarınızı yazarak, yavaş yavaş çok daha detaylı olarak hatırladığınızı fark edeceksiniz. Fakat sabırlı olun, çünkü rüyalarını hiç hatırlamayan bir bireyin rüyalarına hakim olması biraz zaman alabilir.

Meditasyon

Zihninizi odaklamanız için kullanabileceğiniz bir yöntem olabilir.

Görselleştirme

Gözlerinizi kapatıp uykuya dalarken gözünüzün önüne bir obje getirip onun üstüne odaklanabilirsiniz, ve zaman geçtikçe o hayal ettiğiniz objeyi, siz artık kendinizi çok zorlamadan da görebildiğinizi, en sonunda ise o objeye "gerçekten" baktığınızı fark edeceksiniz, böylece lüsid duruma gelebileceksiniz.

Gerçeklik Kontrolleri

Rüyada olduğunuz sırada, gerçekten de rüyada olduğunuzu anlamak oldukça zordur. Fakat "gerçeklik kontrolleri" isimlendirilen teknikle rüyada olup olmadığınızı kolayca fark edebileceksiniz. Günlük bir rutin haline getirmeniz gereken oldukça basit ama etkili yöntemde tek yapmanız gereken, ellerinizin parmaklarını saymak. Evet, bu kadar basit, ve etkili bir yöntem olmasının sebebi ise, rüyalarınızda her zaman alışıldık standartlar yoktur, mesela bir elinizde 7 diğerinde ise 6 tane parmağınız olabilir. Böylece rüyanızda bu kontrolü yaptığınız sırada eliniz alıştığınız parmak sayısına sahip olmadığını fark ederek lüsid hale gelebilirsiniz.

Anımsatıcı Teknikler

Rüya günlüğü tuttuktan sonra rüyalarınızın genellikle benzer kurguları ve sahneleri olduğunu fark edeceksiniz. Rüya günlüğünüzün içine yazdığınız bilgiler sayesinde bazı objelerin veya insanların hep mevcut olduğunu ve bir dahaki sefere aynı şeyi veya kişiyi gördüğünüzde fark edeceğinizi söyleyin kendinize.

Bu sıraladığım tekniklerin hepsini de aynı anda deneyip ne kadar aşama kaydettiğinizi fark edip, kendinizi birden bir lüsid rüyanın içinde bulabilirsiniz!

Berrak rüya haline geçtiğiniz ilk anlar çok zordur, çünkü başarı elde ettiğiniz için çok heyecanlanıp, kendinizi heyecandan dolayı kolayca uyandırabilirsiniz, bundan dolayı sakin kalmayı öğrenmelisiniz.

Yapılan bir araştırmada, lüsid rüya görmek için kararlı bir bireyin ortalama 3 ile 21 gün arasında ilk deneyimini gerçekleştirebileceği gözlemlenmiştir.

Lüsid Rüya

Bundan önce uyanıkken hiç deneyimlemediğiniz olan uçmak, uzaya gitmek, gidemediğiniz ülkeleri ziyaret etmek veya Himalaya dağının zirvesinde oturmak gibi ilk deneyimlerinizi yaşadıktan sonra aslında fiziki bedenimizin de ötesi olduğunu ve lüsid rüyaların fiziki yaşam kadar gerçekçi olduğunu keşfedeceksiniz çünkü aynı şekilde görme, tatma, koklama gibi duygularınızın olduğunu fark edeceksiniz.

Teorik fizikçi olan Dr. Alan Wolf'un "Rüya Gören Evren" kitabından da belirttiği gibi, rüyaların içinde gerçek hayatı nasıl deneyimlediğimizi düşünüp, uyandıktan sonra gerçek olmadığının yargısına vardığımız gibi, lüsid rüyanın içinde uyanıp buranın mı rüya olup olmadığını düşünmekten kendimizi alıkoyamadığımız hakkında müthiş bir fikir yürütmüştür.

Matrix

"Matrix" filminde başrol oyuncusu Neo, matriksten çıktıktan sonra, Morpheus ona realite hakkında aklın sınırlarını zorlayacak bir soru sormaktadır; "Realite nedir? Realiteyi nasıl tanımlarsın?" Eğer hissedebildiğin, koklayabildiğin, tadıp görebildiğin şeyin gerçekliğin olduğunu söylüyorsan, onlar sadece senin beynin tarafından algılanan elektrik sinyalleridir...

Yanlış anlamayın, bu tarz bilgiler vererek insanların aklında sadece soru işaretleri bırakıp bilinmeze ve karanlık sulara bırakmak gibi bir niyetim kesinlikle yoktur, sadece görmeye koklamaya, tatmaya, kısaca deneyimlemeye alıştığımız ve bize öğretilen dünyanın ötesinde neler olabileceği hakkında ruhumuzun içinde bulunan, aydınlanmak için yanıp tutuşan ruhumuza kıvılcım verebilecek bilgilerle, tembelleştirilen zihinlerin harekete geçmesini istiyorum, böylece hep beraber aydınlığa ulaşıp tekrar gerçekten barış ve huzurun hakim olduğu bir Dünya'da yaşayabiliriz.

Referanslar:

- "Rüya Gören Evren" (Dr. Alan Wolf) - "Tibet'in Uyku ve Rüya Yogası" (Tenzin Wangyal Rinpoche)

- "Lüsid Rüya" (Charlie Morley)

- Matrix (1999)

- http://dreamstudies.org/2014/05/20/marquis-dhervey-saint-denys/

Spiritüalizmde Bu Hafta