• Tamer Gerek

Budist rahibe olan eski bir bankacının mutluluk için tavsiyeleri!


Emma Slade

Ekonomik durumu ve sosyal statüsü açısından oldukça varlıklı olan, ve bankacılık sektöründe görev alan Emma Slade, hayatının en korkunç deneyimini yaşadıktan sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını anlayıp her şeyi geride bıraktı...

Emma Slade isimli son derece standart değer yargıları olan bir kadının hayatının dönüm noktası, 1997 yılında, Jakarta'da bir otel odasında konaklarken uğradığı silahlı soygunla başlar. Silahlı saldırgan, kadını yere yatmasına ve soygun gerçekleştiği süre boyunca yerde kalıp sessiz kalmaya zorladı. Oldukça iyi bir gelir ve yüksek hayat standardına sahip olan Emma önemli bir pozisyondan görev alan bir bankacıydı, fakat yaşadığı soygunlu saldırıdan sonra hayatı tamamen değişti. Yaşadığı olaydan sonra soluğu Himalaya Dağlarında alarak, yepyeni bir hayata başlama kararı aldı.

Bir lamayla tanıştıktan sonra -spiritüel danışman- Budizm öğretilerini araştırıp takip etmeye başladı. Kariyerini, malını mülkünü arkasından bırakıp, hayatını maneviyat ve şefkat için yaşamaya karar verdi. Şimdi ise "Opening Your Heart to Bhutan" isimli bir dernek işletmekte olup, bankacılık kariyerini tamamen noktalamıştır.

Ama neden?

Çünkü mutluluğu buldu. Sahip olduğu bilgi ve deneyimlerini insanlara sunarak diğer insanların da onun gibi, içindeki mutluluğu keşfetmeleri için rehberlik etmektedir. Peki mutluluğun anahtarı ne olduğunu düşünüyor?

Yaşadığınız her kötü durumun iyi bir yönünü de keşfet

Hayat size her zaman güzellikler sunmamaktadır, fakat Çin felsefesinin de bize öğrettiği bilgiye göre her kötünün içinde bir iyi vardır. Emma Slade, Jakarta'da saldırıya uğradıktan sonra, spiritüel uyanış deneyimlediğini ve bu korkunç durumun, dönüşümünün tetikleyicisi olduğunu söyledi.

"Kendi hayatımdaki kontrolü kaybetme deneyimi, benim için çok sarsıcıydı" şeklinde açıklama yaptı. Yaşadığı hadise yüzünden, kötü bir travma tecrübe etmesine rağmen, mutluluğu Himalaya Dağlarında bulmasına yardımcı oldu. Kötü bir deneyim yaşamasaydı, belki hiçbir zaman hayatında o noktaya ulaşamazdı.

Hoşgörü ve empati duygusunun, nefretin yerine geçmesine izin ver

Emma Slade'e silahlı soyguncunun resmi gösterildiğinde, adama karşı artık yalnızca hoşgörü ve şefkat hissettiğini söyledi.

Peki neden?

Çünkü ondan bir ders öğrendi. Kendine iyilik, hoşgörü ve anlayış duygularını tekrardan keşfetmesine fırsat tanımıştır. Daha önce sahip olduğu zeka, akademik başarı, erdem, takdir gibi özellikler onda mevcut kalıp bir zamanlar nefretin olduğu yeri, artık daha pozitif duygulara bırakmıştır. Bir diğer değişlik faktörü ise kazandığı empati ve duygusallıktır. Bu duyguların onu gerçekten değiştirdiğini ve onu daha iyi bir insan haline getirdiğini söylemektedir.

İçinizdeki barışı bulmak sizin bir önceliğiniz olsun

Barış duygusunun bir gün karşınıza çıkıp sizi bulmasını bekleyemezsiniz. Bunu sizin yoğun bir şekilde aramanız gerekmektedir. Himalaya Dağlarına yaptığı yolculuk hem fiziksel hemde ruhsal bir deneyimdi, ve içindeki mutluluğu bulmasına yardımcı oldu.

İçinizdeki mutluluğu bulma isteğiniz aşkı bulma veya para kazanma isteği kadar yoğun olmalı. Hiçbir şey veya hiç kimse için barışı bulma isteğinden taviz vermeyin.

Sizi sakin bir duruma getirebilecek bir yöntem keşfedin

Meditasyon ve farkındalık içinizdeki barış duygusunu keşfetmeye yardımcı olan en yaygın yöntemdir, ancak hayatınızda yaptığınız küçük değişiklikler de yardımcı olabilir. Slade'in tavsiyesine göre şehirden uzaklaşıp doğayla daha fazla vakit geçirmek, veya evcil bir hayvan edinmek ruhumuza iyi gelebilir.

Ayrıca yaratıcılık, sakin bir ruh haline erişmemize, bu nedenle resim yapmanın, müzikle uğraşmanın veya bir günlük tutmanın da bu hale ulaşmamıza da yardımcı olabilecektir. Fiziksel olarak sağlıklı durumda olmak ruh sağlığımız için de çok önemlidir, bu nedenle mutlaka günlük rutininize fiziksel bir aktivite de ekleyin.

Referanslar:

- http://www.emmaslade.com/

- http://www.independent.co.uk/life-style/banking-buddhism-city-london-bhutan-five-lessons-woman-learnt-emma-slade-set-free-a7680931.html

Spiritüalizmde Bu Hafta