• Tamer Gerek

Güneş sistemimizden saatte 65.000 km hızla ilerleyen puro şeklinde kozmik bir ziyaretçi geçti!


First Messenger Asteroid

Gökbilimciler, geçtiğimiz günlerde olağanüstü bir olaya tanıklık etme fırsatı buldular. Güneş sistemimizden yaklaşık 65.000 km hızla ilerleyen puro şeklinde kozmik bir ziyaretçi geçti.

International Astronomical Union (UIA) temsilcileri 14 Kasım'da bildirdikleri gizemli obje - kendi güneş sistemimizde gözlemlenen ilk yıldızlararası nesne olarak tarihe geçmiştir. Hawaii dilinde "uzaktan gelen ilk haberci" anlamına gelen "Oumuamua" olarak adlandırıldı.

Objenin inanılmaz hızı ve yörüngesini güneş sistemimizin alışılmış kuyruklu yıldız veya asteriotleri bağlamında açıklanması olanaksızdır. Bilim camiasında 1 I / 2017 U1 olarak adlandırılan nesne gökbilimcilere göre yaklaşık 180 uzunluğunda ve 30 metre genişliğe sahiptir. Şekil olarak ise silindir veya bir puroya benzetilmektedir.

Oumuamua

"Bu çok nadir bir nesnedir" şekilnde açıklama yapan UCLA ve National Astronomy Observatory'de görev alan ve Wisconsin-Madison Üniversitesi gökbilimcisi olan Ralf Kottula, meslektaşlarıyla beraber Arizona'da yer alan Kitt Peak'teki 3,5 metre büyüklüğünde WINY teleskobuyla, güneş sistemimizi ziyaret eden objenin ilk görüntülerine ulaşmıştır.

Bu gizemli nesneyi ilk sırada 19 Ekim'de Hawaii Üniversitesi astronomları Dünya yakınlarındaki objelerin lokasyonlarını belirlerken keşfetmişlerdir. O tarihten bu yana gözlemleme ve araştırma fırsatı elde edebilen bilim adamları bu objeyi tanımlamak için araştırmalarını sürdürmüşlerdir. 1 I / 2017 U1, güneş sistemimizin lineer çizgisine göre "yukarıdan" giriş yapıp, tekrardan dış uzaya doğru yol almaya devam ettiği gözlemlenmiştir.

First Messenger Asteroid

Bu animasyon, Eylül ve Ekim 2017'de izlediği ve medyatik bilim adamları ve NASA tarafından kuyruklu yıldız veya asteroit olabileceğini iddia eden bu objenin rotasını göstermektedir. Bilim adamları, özelliklerinden yola çıkarak yapılan analizlerle kesinlikle güneş sistemimizin dışından geldiğinin sonucuna ulaşmışlardır. NASA / JPL - CALTECH (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü)

Peki bu obje gerçekten bir kuyruklu yıldız ya da asteroit mi? Yoksa başka bir şey mi?

Gökbilimci Kottula, "Bu nesnenin dikkate değer bir hızı var. Bildiğimiz kuyruklu yıldız veya asteroitler gibi Güneş'le bağlantılı bir yörüngesi yok ve bu oldukça nadir bir durumdur. Yörüngesi de normalde olması gereken büyük gezegenlerin yanından geçmiyor." şeklinde açıklama yapmıştır.

Gökbilimcilerin yayınladıkları bilgilere göre, güneş sistemimizin dışından gelen ve bundan önce görülmüş olan asteroit veya kuyruklu yıldızlardan çok farklı hız ve rotaya sahip olduğunu ifade etmişlerdir.

Boyutlarına göre inanılmaz hıza sahip olan bu nesne, WIYN gibi oldukça gelişmiş ve büyük boyutlara sahip teleskopla bile bulanık bir nokta olarak görüntülenebilmektedir. Bulanık olarak görülebilme ve olağanüstü hızından dolayı 1 I / 2017 U1'i amatör astronomlar tarafından incelenmesi maalesef imkansızdır.

Puro şeklini andıran ziyaretçi her sekiz saatte bir kendi ekseni etrafında dönmektedir. Ayrıca alışılmış asteroitlerde de görüldüğü üzere dış uzayda maruz kaldıkları ortalama - 270 dereceden dolayı dış buz kalıbına sahiptirler fakat bu nesnenin dışı herhangi bir buz katmanına sahip olmadığı gözlemlenmiştir ve kırmızı soluk beyaz renge sahip olması, bu ilginç objenin sadece bir gök taşından fazla olduğunu, ve ne kadar "nadir" bir olay olduğunu kanıtlar nitelikte bir anormalliktir.

cigar shaped objects

Puro şeklinde objelerin gözükmesi resmi olarak bildirilmekten kaçınılsa da tarih boyunca bir çok yerde karşımıza çıkmaktadırlar. UFO bilimcilere göre bu uzay araçları güneş sistemleri arasında çok uzun yollar katetmek için kullanıldıkları ve ana gemi görevi gören araçlar olduğu söylenmektedir. Dünya'nın bir çok kentinde puro şeklinde objelerin gözüktüğüne dair birçok rapor oluşturulmuştur. Bazı raporlara göre sebebi hala açıklanamamış volkanik hareketi olan dağların çevresinde ve içine girerken görüntülenmişlerdir.

Bazıları ise direk kendi uydularımızın çektiği görüntülerle karşımıza çıkmaktadır. Dünya'nın bir çok yerinde görülen bu silindir şeklindeki uzay araçlarının daha detaylı bilgilendirmesini önümüzdeki gönderilerde bulabilirsiniz.

Fakat aynı özelliklere sahip olan uzay araçları resimlerine bakıp, bir de 1 I / 2017 U1'in resimlerini karşılaştırdığınızda da birbirlerine ne kadar çok benzerlik taşıdığını siz de göreceksiniz...

Referanslar:

- https://www.space.com/38798-first-interstellar-object-name-oumuamua.html - http://www.popularmechanics.com/space/news/a28958/first-interstellar-object-gets-a-name/

Spiritüalizmde Bu Hafta