• Tamer Gerek

Beynimizde Var Olan 11 Tane Paralel Evren Bulundu!


Beynimizdeki Paralel Evrenler

İnsan beyni mucizevidir! Beynimiz, günümüz teknolojisiyle üretilmiş olan en donanımlı bilgisayardan bile çok daha karmaşık, ve gelişmiştir...

Beynimizin yapısını ve işleyişini inceleyen bir araştırma, beynimizin düşündüğümüzden veya hayal edebileceğimizden bile daha gelişmiş olduğunu söylemektedir. Bilim adamları, beynimizin ağ bağlantıları içinde, bir çoklu evren keşfetmişlerdir. Beynimizin 11 boyutlu bir yapıda olduğunun altını çizmişlerdir.

Beynimizdeki Paralel Evrenler

Araştırmayı gerçekleştirmiş bilim adamlarının açıklamasına göre, beynimizin içinde bulunan bu yüksek boyutlara erişebildiğimiz zaman, paralel evrenleri de görebileceğimiz gibi, geçmiş, şimdiki zaman, ve geleceği de aynı anda deneyimleyebiliriz.

Bilim camiasında, günümüzün en çok tartışılan teorisi olan sicim teorisi, yer çekimi ve kuantum fiziğin nasıl birleştirilebileceğini ortaya çıkaracaktır. Sicim teorisinde de, bu inanılmaz buluşa destek niteliğinde benzerlik taşıyan, aynı şekilde 11 tane boyut olduğu iddia edilmektedir.

The Blue Brain Projesi

"Blue Brain Project" yani "Mavi Beyin Projesi" daha önce hiçbir nöroloji araştırmasında yapılmamış olan cebirsel topolojiyi kullanmışlardır. "Daha önce hayal dahi edemeyeceğimiz Dünyalar keşfettik" École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) profesörü olan, Blue Brain Project yöneticisi, nörolog Henry Markram'ın yaptığı basın açıklamada insanlığı şoke eden açıklamasıydı.

"Beynin çok küçük bir parçasında bile yedi boyutlu olarak on milyarlarca evren olabilir, bazı bölgelerinden ise 11 boyutlu yapılar bile keşfettik". Markram bu buluşunun sayesinde, insan beyninin neden bu kadar komplike olduğunu da daha iyi anlamıştır. "Matematikçiler tarafından incelenen bu ağlar, gördüğümüz yüksek boyutlu yapıları ve boşlukları tespit edemiyor".

Görebildiğimiz üç boyutlu Dünya'nın dışında da başka boyutların olduğunu kabul etmek zor gelebilir. Fakat, nasıl dört boyutlu Dünyalar bile hayal gücümüzün ötesinde gözükse bile, beş, altı veya daha yüksek boyutlar, anlayışımızın çok ilerisinde gibi algılanabilir şimdilik. Cebirsel topoloji tam da bu çoklu boyutları anlayabilmemize ışık tutacak olan bir matematik dalıdır. Blue Brain Project sırasında cebirsel topolojiyi matematikçiler, beynin bu ağlarını incelemek için kullanmışlardır. İsim olarak EPFL'den Kathryn Hess ve Aberdeeni Üniversitesinden Ran Levi bu yöntemi kullanmışlardır.

Sanal beyin dokusu üzerinde yapılan çok sayıda test, bilim insanlarının keşfedilen çok boyutlu beyin yapılarının rastgele yaratılmadığını kanıtlamıştır.

Beynimizdeki Çoklu Boyutlar

Görmüş olduğumuz resim, hayal edemeyeceğimiz bir şey göstermeye çalışır; Beynimizin içinde yer alan çoklu boyutları, ve boşlukların evrenini. Sol tarafta görmüş olduğumuz kısım neokorteksin (serebral korteks) bir kısmın dijital halidir. Sağ tarafta ise, bir ila yedi boyut hatta bunların ötesinde olan yapıları görüntülemeye çalışılmış olan farklı şekil ve geometrik şekilleri görüntülemektedir. Ortada bulunan "kara delik" ise çok boyutlu boşluktan veya oyukların toplamını temsil etmek için kullanıldı.

Levi, "Beyin bilgi işleminden, yüksek boyutlu boşlukların ortaya çıkması, ağdaki nöronların duygulara göre organize bir şekilde tepki gösterdiği anlamına geliyor" dedi.

Araştırmacılar tarafından sorulan en büyük soru; Bizim tarafımızdan yapılan eylemlerin karmaşıklığının, beyin tarafından inşa edilmiş bu "cümbüş"ün karmaşıklığıyla bağlantılı mıdır?

Sinir bilim aynı zamanda, insan beyni, anılarımızı tam olarak nerede saklandığını bulmakta zorlanmaktadır.

Markram'ın açıklamasına göre "Daha yüksek boyutsal boşluklar da olabilirler" dedi.

Hiç şüphe yoktur ki beyin, bir süper bilgisayardan bile daha karmaşıktır, ama ne yazık ki beynimizin sayesinde yapabileceğimiz yetenekleri hala kullanamıyoruz...

Zamanda Yolculuk

Fakat bir düşünün, beynimizin içinde bir çok paralel evren ve boyutlar mevcutsa hatta zamanda yolculuğu bile mümkün kılarsak, tekniğini keşfettiğimiz zaman üst boyutlara ve paralel evrenlere erişme şansımız da mümkün olacak!

Spiritüalizmde Bu Hafta