• Tamer Gerek

Papua Yeni Gine Yerlilerinde "Bilinmeyen Üçüncü Tür" DNA'sı Bulundu

Melanezya DNA'sı

Houston'da bulunan Texas Üniversitesi MD Anderson Cancer Center'da istatiksel genetikçi olan Ryan Bohlender, 20 Ekim'de düzenlenen American Society of Human Genetics'in yıllık toplantısında bu türün muhtemelen Neandertal ya Denisovan değil, farklı akrabalığımız bulunan bir insan türünden olduğunu açıkladı.

Bilgisayar analizinden çıkan sonuçlar, uzun süredir kayıp olan insan yakınlarının izleri kendi DNA'mızda saklanıyor olabileceğinin sonucuna ulaştı. Yapılan araştırmaya göre, Güney Pasifik'te bulunan Melanezya bölgesindeki insanların, daha önce bilinmeyen bir insan türünün genlerini taşıdıkları ortaya çıkmıştır. Araştırmayı yürütenlerden biri olan Ryan Bohlender'ın açıklamasına göre, o bölgede yaşayan insanların Neandertal veya Denisovan değil, farklı bir hominid, yani insan türü olduğununu vurguladı. Genetikçi olan Bohlender, " Ya bu zamana kadar tüm bir nüfusu gözden kaçırdık, ya da aradaki akrabalıkla ilgili bilgileri bu zamana kadar yanlış anladık" dedi.

Melanezya Bölgesi

Bilim adamları, bu gizemli akrabanın, Neandertal ve Denisovanları içeren hominit (insansı tür) soy ağacının üçüncü kolu olduğuna inanmaktadırlar.

Melanezya

Bir çok Neandertal fosili Avrupa ve Asya'da bulunurken, Denisovan fosili bu zamana kadar yalnızca bir parmak kemiğinde ve Sibirya'da bir mağarada bulunan dişlerin DNA'sında bulunmuşlardır. Konu, tartışma yaratmasına rağmen, akrabalarımızın kalıntılarının insan DNA'sından bulunacağını öne süren tek kişi Bohlender değil. 2012 yılında ayrı bir grup araştırmacı, Afrika'daki bazı insanların da soyu tükenmiş olan farklı bir insan türünün "DNA yadigarları" taşıdığını açıklamıştır.

Ayrıca, yaklaşık on yıl önce modern insanın Neandertallerle beraber üremiş olduğu keşfedilmiştir. Afrika dışındaki insanlar da Neandertal DNA'sı taşımaktadırlar, hatta bazı insanlar bu sebepten dolayı sağlık sorunları bile yaşayabiliyorlar. Bohlender ve araştırmayı yürüten meslektaşlarının hesaplamalarına göre, Avrupalı ve Çinli insanlar benzeri oranda Neandertal genleri taşımaktadırlar; Yaklaşık %2.8. Avrupalıların, Denisovan insanlarla akrabalığı yoktur, fakat Çin'deki insanlar %0.1 kadar az oranda genlerinde bu geni taşımaktadırlar.

Bohlender, "İnsanlık tarihi ve süreci, düşündüğümüzden bile çok daha karmaşık" açıklamasını yaptı.

Bilinmeyen üçüncü grup hominitler, Melanezya bölgesinde, o zaman yaşamış Homo Sapiens türüyle ürediği sonucuna ulaşılmıştır.

Melanezya Halkı

Kopenhag'daki Danimarka Natural History Müzesi'nde evrimci bir genetikçi olan Eske Willerslev başkanlığındaki ayrı bir grup araştırmacı yakın bir tarihte benzer bir sonuca ulaştı. Willerslev'in grubu, Papua Yeni Gine dağlık bölgelerindeki 83 aborijinal Avustralyalı ve 25 yerli nüfusa ait DNA'ları inceledi. Grup araştırmacıları, 13 Ekim'de Nature'a rapor verdikleri bilgilere göre ortaya çıkan çalışmada gönüllülerde Denisovan benzeri DNA buldular.

Ancak DNA, genetik olarak Denisovanlardan farklıdır ve nesli tükenmiş bir başka hominit olabilir. Willerslev, "Bu grup insan kimdir bilmiyoruz" dedi. Homo Erectus veya Endonezya'da Hobbit olarak bilinen nesli tükenmiş hominitler olabilirler.

Referanslar:

- https://www.sciencedaily.com/releases/2007/02/070228064916.htm

Spiritüalizmde Bu Hafta