• Tamer Gerek

Bilinçli Olmak Dünya'yı Değiştirir


Dünya bir tiyatrodur, her erkek ve kadın ise oyuncusu. Sahneye çıkar, ve sahneden iner..

Herkesi de ayrı ayrı bir çok rol bekler.

Bu sözler size çarpıcı gelebilir, ama sadece et kemik ve birbirine bağlı olan materyalistik beynin saf öz benliğinin olmadığını kavramış olan insanlar bile hayatın aslında bir tiyatro olduğuna uyanmaları oldukça şaşırtıcı gelir.

Gerçekliğimizi bir tiyatroya benzettiğimiz zaman bir sahnenin, bir senaryonun, oyuncuların ve seyircilerin olduğunu kolaylıkla fark ederiz. Kendinizi ise hangi rolde gördüğünüzü kendi hayal gücünüze bırakıyorum. Aranızda mutlaka daha sade rolleri beğenip, benimseyenler de olacak, başrolde veya meşhur bir insan rolünü de yakıştıranlar da. Bu herkesin kendi seçimidir. Sanal olan Dünya'mız bize oynamamız gereken her gün yeni senaryolar verir. Her gün mutlaka halledilmesi gereken "çok önemli" işler gibi.

Birinin küçük çocuğu olarak hayata gözlerimizi açıp, ölümle göz göze geldiğimiz süreç arasında, tüm hayatımız boyunca bir rol üstlenip sadece bir rol oynadığımızı anlamak, bence bu hergünki senaryolar cümbüşü içinde kaybolmayıp, fark edilmesi gereken - tabii uyanılırsa - çok daha önemli bir olgudur. Genelde bu algıyı fark edebilecek seviyeye gelenler ise genelde hayattan, birbirinden büyük darbeler alarak, sarsılarak en sonunda kendi rolünden çıkan insanlardır. Bu büyük bir kaza, sağlık sorunu, ekonomik sorun, ilişki sorunları, veya borç batağı olabilir mesela. İşte genelde buna benzer durumlarda kimlerin veya nasıl bir gücün hayatlarımızın iplerini elinde tutup da yönettiğini, olayları manipüle ettiğini, Dünya'daki neredeyse herşeyi kontrol edip, internet hızından, paranın değerine kadar, bizleri gözetleyip, beş duyu organlarımızın tümünü meşgul ettiğini - eğlendiren veya korkutan - politik ve ekonomik olaylara kadar hakimiyeti olduğunu düşünmeye, ve fark etmeye başlarız.

Ana soru: Ben ne zaman tam olarak bilinçleneceğim? Öz bilincimi nasıl geri kazanabilirim?

Öz bilinç tabii ki geri kazanılabilir, hemde gerçekten kendi kararlarımız doğrultusunda yaşamaya başlayarak. Görüşüm, kendimiz ve başkaları için bir çok yardımda bulunabiliriz. Birbimizi motive edebiliriz, aydınlatabiliriz, ve ilham verebiliriz. Fakat, bir başkası yerine veya adına düşünemeyiz, kararlar veremeyiz, böyle kesinlikle bilinç geri kazandırılamaz, çünkü her bir bireyin kendi içine doğru giden kendine ait yolları vardır.

Bilinç her zaman içimizde mevcuttur: her hücremiz her organımız bilinçlidir! Ayrıyetten de kalbimiz kimi zaman duyup anlayabildiğimiz, beynimize küçük mesajlar verip bizim doğru yönü bulmamıza yardımcı olmaya çalışır.

Kendi deneyimlerimden yola çıkarak, sadece egolarımızın arkasına saklanıp, kendimizi reddetme, insaları yargılama, nefret, öfke gibi kendimizi yanlış tanıdığımız, ve tanıttığımız realitenin dışında, insan insana karşı olmayan, egosuz, huzurlu, ve mutlu bir realite de vardır. Bu olayların daha şeffaf, anlaşılır bir halde olduğu çokluboyut realiteleridir, önemli olan bizim nasıl gördüğümüz. Bir çok kişi bu yolda gitmeye başladı bile, ama henüz hedeflerine tam ulaşmadılar. Kendimizi eğitip dönüştürmek uzun bir süreçtir, ama kaçınılmazdır. Çeşitli denemelere rağmen bilgi toplama, kendimizi eğitmelere rağmen insanlık olarak hala yolun başında sayılırız. Aramızda hala bilinç geliştirmeyi kabul eden, kendini eğiten, tüm ömrünü eğitmeye veren, hatta yaşamaya başlayan ama sertçe karşı çıkıp bunun sadece bir saçmalık olduğunu söyleyenler de var.

Benim düşüncem, geçmişte yaşadığımız sorunlarımızı, travmalarımızı, ve hayatlarımız boyunca biriktirdiğimiz tüm yaralarımızı iyileştirip, serbest bıraktıktan sonra, alışıldık sınırlarımızı aşarak kendi içimizdeki bilincimizi geliştirip insanlık kazanabilir. Öncelikle kendimize, ailemize, sonra arkadaşlarımıza ve en sonunda ise tüm insanlığa öncelik vererek bir birlik olup birbirmize artık sevgiyle yaklaşıp Dünyayı değiştirebiliriz.

İnsan kendi içine dönüp, kendi içinde sevgiyi, mutluluğu, barışı keşfedip bulma gücüne sahiptir, bunu unutmayın.

Peki sen, bu zamana kadar gördüğün, yaşadığın şeylerle mi yetineceksin? Yoksa, sahnenin arkasını keşfedip gördükten sonra, gerçekten hayatımıza ne kadar hakim olabileceğimizi deneyimlemek ister misin?

Spiritüalizmde Bu Hafta