• Tamer Gerek

Meditasyon Nedir?

Meditasyon hakkında bir çok çeşit bilgi, uygulama ve teknik bulunmaktadır, fakat meditasyon tam olarak nedir, ve ne işe yarar gelin birlikte öğrenelim!

Meditasyonun tarihinden kısaca bahsetmek gerekirse, M.Ö. 1500'lü yıllarda, Hindu kültüründen doğduğu, tarihi yazılarla, ve kitaplarla belgelenmiştir. M.Ö. 6. yüzyılda ise Taoist Çin'de ve Budhist Hindistan'da da meditasyonun farklı tekniklerini geliştirip yayılmaya ve meditasyonu diğer kültürler de benimsemeyi başarmıştır.

Fakat daha eski bulgular, günümüzden 5000 yıl öncesine kadar dayanmakta olduğunu kanıtlamaktadır.

1920'lerde arkeolog Sir John Marshall, beş milyon kadar nüfusa sahip olduğu tahmin edilen Indus Vadisi Uygarlığında önemli kanıtlar (yazılı olmasa da) bulunmuştur. Indus Vadisinin başkenti olan Mohenjo-daro yerleşimindeki kazılar sırasında resimde görmüş olduğunuz gibi meditasyon pozunda oturan bir yogi figürü bulunmuştur.

Bu önemli bulgunun tarihi ise M.Ö. 2600 yılına dayanmaktadır!

Peki, bu kadar eskiye dayanan bir teknikse ve atalarımız bunu neredeyse medeniyetler varoluşundan beri meditasyon yapıyorsa mutlaka bir bildikleri olduğunu düşünmek artık kaçınılmazdır!

Antik kültürlerimizden doğan, atalarımızın mirası bu mucizevi tekniğin kısa tarihi hakkında kısaca bilgi edindikten sonra: "Peki bu meditasyon tam olarak ne işe yarıyor?" diye veya benzeri bir soru işareti belirdiyse sizin de aklınızda, gelin önce fiziksel bedene olan faydalarından, sonra da ruhsal kazanımlarından bahsedelim.

Bedenimize olan faydaları

Kalp hastalıklarını, ve kalp krizi riskini azaltır

2012'de yayınlanmış kalp ve kalp hastalıkları üzerine olan bir araştırmada, tıp camiasını bile şaşırtan sonuçlar elde edilmiştir. " Ana bulgu, alıştığımız tıbbi bakıma ek olarak, zihin ve beden dengesini destekleyen transandantal meditasyon, kardiyovasküler sisteme çok iyi etkileri olduğu gözlenmiştir" açıklaması yapan Dr. Robert Schneider, ayrıca "Total Heart Health" (Tam Kalp Sağlığı) 2006'da yayınlanmış olan kitabın, ve 100'den fazla tıbbi araştırmanın yazarıdır.

Dr. Robert Schneider ve meslektaşları, 200'ün üzerinde "yüksek risk taşıyan" kadın ve erkek bireylerden, sağlık eğitimi dersi veya transandantal meditasyon arasında tercih yapmaları istendi. 5 yıllık araştırmanın sonucunda, meditasyon eğitimine katılıp, bu tekniği uygulayan hastalardaki risk oranı %48 oranın düşüş gösterdiği tespit edilmiştir.

Alzheimer ve erken ölüm riskini azaltır

Bir araştırmanın sonucunda, Brain (Beyin) ve Behaviors and Immunity (Davranış ve Bağışıklık) adlı online dergilerine bulgularını paylaşan araştırmacılar, günde sadece 30 dakikalık meditasyonun Alzheimer ve erken ölüm riskini de azalttığı belirlenmiştir.

Kilo almamızı engeller

Metabolizmayı hızlandırması veya normal haline getirmesi sayesinde kilo vermemizi veya ihtiyaca göre almamızı sağlar.

Sinir sistemimizi korur ve destekler

Bir tehlike/travma, veya günlük yaşadığımız stresli bir an sonrası, sakın bir duruma geçmemizi sağlayan sinir sistemimizin bir parçası olan parasempatik sinir sistemimizi harekete geçmesi için teşvik eder. Böylece gün boyunca sakin olmamızı sağlar. Sinir sistemimizin bu bölümü tamamen aktive olduktan sonra, vücudunuz doğal olarak gençleşebilir, onarılabilir ve kendini yeniden inşa edebilir hale gelir.

Uyku kalitesini arttırır

Zihnimizi gereksiz şüphe ve düşüncelerden arındırdığı için daha kaliteli bir uyku çekmemizi sağlar.

Nefesimizi düzenler

Solunumunuzu daha uzun ve daha derin olması için yavaşlatır. Daha doğru nefesler sayesinde kalp atışlarımızı bile aynı ritimde tutar.

Hasta olmamızı engeller

Stres hormonu olan kortizol üretimini yavaşlatarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Ruhsal anlamda faydaları

Farkındalığımızı arttırır

Yapılan bir araştırmada sinir sistemi çok hassas olup hemen sinirlenen bir "yapıya" sahip olan insanlar meditasyona başlayıp, düzenli olarak yaptıklarında bir nevi "huzura erme" hissi, ve tüm öfkelerinden daha uzak veya kopuk olduğunu, hayatı daha farklı gördüklerini belirtiler.

Zihnimizi, tüm gereksiz ve bize yük olan tüm pürüzlerinden arındırır ve böylece çevremizde ve içimizdeki farkındalığı arttırmış oluruz.

Duygusal iniş çıkışların önüne geçer

Meditasyon, beyin dalgalarının iyileşmesine, ve düzenlenmesine yardımcı olan "Alfa" durumuna getirir.

Zihnin tazelenmesi, ve berraklaşması sayesinde, gergin olduğunuz veya duygusal dengeyi bulamadığınız zamanlarda sizi yatıştırıp daha stabil bir duruma getirir.

Kendimizle olan bağı güçlendirir

Kendinizle olan iletişimi geliştirmesi sayesinde, düşünce süreçlerinizi daha iyi anladığınızda, düşüncelerinizin üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Anı yaşatır

Anı yaşamanızda ve anın tadını çıkarmanızda yardımcı olup, geçmiş ve geleceği düşünmeyi bıraktığınız zaman, sevdikleriniz ve çevrenize tüm ön yargı ve kuşku gibi duyguları silip, onlarla daha keyifli ve kaliteli vakit geçirmenizi sağlar.

Zihnimizi geliştirir

Meditasyon, verdiği rahatlama sayesinde ve odaklanma yetimizi geliştirip zihnin sınırlarını genişletir. Genişlemeyen keskin zihinlerde yoğunlukla; öfke, sinir, ve şiddet eğilimi baskındır. Keskin olan ama genişlemeyen bir zihinde ise, eylem ve harekete geçme eksikliği olur, ama keskin ve genişlemiş bir zihin dengesi, mükemmel uyuma, bireyi adeta bir bilinç mükemmelliği durumuna getirir.

Meditasyon, modern dünyamızın başlarında orijinal amaçlarından uzak, manipülasyona maruz kalmış "hippi" akımıyla insanların gözünde kısmen farklı algı yaratıp, meditasyon yapan insanların modern toplumlardan, ve düzenden kopuk, "renkli renkli" kıyafetler giyen insanların yaptığı algısı maalesef olmuştur.

Fakat, bu mucizevi tekniği benimsememizde biraz ön yargı veya diğer insanların kendisi hakkından ne düşüneceği algısı yaratılması toplum, hatta siyaset tarafından bile işe yaramamıştır, ve meditasyona 20. yüzyılın başlangıcıyla çok hızlı bir ilgi artışı olup, unuttuğumuz bu antik bilgileri öğrenme dürtüsüyle tekrar uyandık...

Referanslar:

- http://circoutcomes.ahajournals.org/content/5/6/750

- http://healthland.time.com/2012/11/14/mind-over-matter-strongest-study-yet-shows-meditation-can-lower-risk-of-heart-attack-and-stroke/

- http://www.medicalnewstoday.com/articles/249181.php.

- http://brain.oxfordjournals.org/

Spiritüalizmde Bu Hafta