• Tamer Gerek

Fibonacci: Doğa ve Bilimin Muhteşem Uyumu

0,1,1,2,3,5,8,13,21,34.... İlk başta bu basit bir kalıp gibi görünebilir, fakat örneklerimizden sonra, tüm evrenin bu yerleşik numara sistemi gibi olduğunu hep birlikte göreceğiz!

Ünlü Fibonacci dizisi yüzyıllardır matematikçileri, bilim adamlarını, sanatçıları, ve tasarımcıları büyülemeye devam ediyor. Altın oran olarak da bilinen bu kavram, doğada her yerde bulunan şaşırtıcı işlevselliğinden dolayı, evrenin temel bir ortak özelliği olduğu düşüncesini ortaya koymaktadır.

Fibonacci dizisi başlangıcı; 0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,55 olup sonsuza kadar gider. Her sayı önündeki iki sayının toplamıdır.

Mesela, iki ardışık sayı düşünürseniz, ikisinin birbirine olan oranı, altın oran olan 1,618 sayısına çok yakındır.

Fibonacci dizisi ve altın oran, doğanın her yerinde, her detayında mevcut. Örneğin; bitkilerin şekilleri, insan ve hayvan vücudu, bulutların deseni, hatta galaksilerde bile aynı oranı bulabilirsiniz.

Gelin bu örnekleri yakından inceleyelim;

Çiçekler

Çiçeklerin özellikle baş kısımları Fibonacci dizisi şeklinde ilerlemektedir. Genellikle, tohumlar ortadan çıkmaya başlar ve sonraki tüm alanları doldurmak için dışa doğru kusursuz, ve mükemmel bir sırada devam eder.

Ayçiçekleri, bu spiral kalıpları gösterebilmek için en iyi örneklerden biridir.

Fibonacci

Kozalak

Benzer bir şekilde, bir çam kozalağını ele alacak olursak üzerindeki tohum zarfları spiral bir düzen oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. Her sıra, birbirine zıt yönde yukarı doğru spiral oluşturan bir çift sarmaldan oluşur. Basamak sayısı hemen hemen her zaman çift ardışık Fibonacci sayılarıyla eşleşecektir.

Fibonacci

İnsan Vücudu

İnsan vücudunun hemen hemen her bölgesinde de aynı kusursuz sıralı işleyişi görebiliriz. Hatta insan embriyosu da aynı altın oran ölçülerine uymaktadır. Örnek resimlerde görmüş olduğunuz gibi kulaklarımızda bile aynı spiral şekil bulunmaktadır. Günümüzde de hala aynı algı devam etmektedir. Bir insan altın oran ölçülerine ne kadar yakın olursa, insanların gözünde o kadar "çekici" gözükür.

İnsan olarak altın orana en çok uyan fiziksel formları neden sevdiğimizi, evrim psikolojisi bakış açısından bakarsak bu duruma, üreme sağlığının ve sağlığın potansiyel bir göstergesi olduğunu öne sürmek oldukça mantıklıdır.

Bir örnek olarak, en "güzel" gülümsemeler, merkezi ön dişlerin hemen yan tarafındaki kesici dişlerden 1,618 oranla daha büyük olmasından yan kesici dişlerin hemen yanında bulunan köpek dişlerimizden 1,618 oranla daha büyük olmasından dolayı ve bu oranın aynı şekilde ilerlemesinden dolayı olduğunu biliyor muydunuz?

Altın Oran
Fibonacci

Deniz Kabuğu

Kenarlarının oranının, altın ortalamaya eşit olduğu bir dikdörtgen şeklinde olan bu şekil, sonsuza kadar tekrarlanabilen ve spiral biçimde olan bir iç içe yerleştirme dizisidir. Buna algoritmik spiral denir, ve doğada çok fazla yerde karşınıza çıkabilir.

Bu algoritmik spiral formasyonu bazı keçi türlerin boynuzlarında ve belirli örümcek türlerinin ördüğü örümcek ağında da görülebilir.

Deniz kabukları

Spiral Galaksiler

Çevremizde, doğada nasıl bir çok yerde karşımıza çıkıyorsa bu oran, uzayda da işleyiş aynı olup, spiral galaksiler de tanıdık Fibonacci kalıbını izlemektedir. Samanyolu birkaç spiral kola sahiptir, bunların her biri yaklaşık 12 derecelik bir logaritmik spiraldir.

Spiral galaksilerin formasyonu Newton'ın fiziğine ve fizik anlayışına bile uymuyordu. 1925'lerin başlarında gökbilimciler, galaktik diskin dönüş açısal hızı, merkeze olan uzaklığa göre değiştiğinden, galaksiler döndükçe radyal kollar kavisli olduğunu fark ettiler.

Galaksi dönmeye ve genişlemeye devam ettikçe, spiral kollar bir galaksinin etrafında dönmeye başlamalı, ama bu şekilde oran bozulacağı için galaksinin dışında kalan yıldızlar, beklenenden daha yüksek bir hızda, yani şeklini korumaya yardımcı olan kozmosun benzersiz bir özelliğinde hareket ettiği anlaşılıyor.

Galaksi

Kasırgalar, ve Bulut Oluşumları

Her madde ve oluşumun bu formda olduğu gibi bulut ve kasırgaların da bu düzene ve orana uyduğunu görebilirsiniz.

Evrende her şey maddeden oluşuyor, ve biz de bundan tabii ki farklı veya "ayrıcalıklı" değiliz. Evrenle, ve canlı olan tüm varlıklarla ne kadar çok ortak yönümüz olduğunu unutmayalım. Zamanımızın yıkıcı olan bir manipülasyonu olan birlik duygusunda uzaklaşmak, uzun ve zaman alan bir süreçte yavaş yavaş insanları birbirinden kopuk, birlik duygusundan yoksul ve sevgisiz bir toplum anlayışına götürürken insanlık uyanmaya başladı..

İnsanlar artık savaşın hiçbir çözüme ulaştıramayacağını hatta tam aksine, her seferinde sadece yeni bir sorun çıkaracağını fark etmeye başladılar. İnsanlar, ve toplumun çarkından çıkabilen veya en azından arka perdede neler olduğunu anlamaya başlayanlar, uyanmaya başlayıp sorunu sorunla çözmek olmadığını, sorunu, barış, ve sevgi odaklı yapıldığı taktirde ancak bunca zamandır yanlış yaptığımız tüm yanlışları düzeltebilme şansımız olduğunu fark ettiler. Biz insanlar, toplu bilinçle ilerlediğimiz için zaman zaman hiç düşünmeden bile yapıp sonradan fark ettiğimiz durumlarla mutlaka karşı karşı gelmişizdir.

Mesela;

- Mağazanın veya dükkanın adını bile bilmeden sırf kuyruk olduğu için sırada beklemek..

- Sokaktan geçerken bir sokak sanatçısının etrafında kalabalık olduğu için merak edip görmeye çalışmak..

- Bir olay veya tehlike durumu bile olsa, ısrarla başında durup, durumu öğrenmeye çalışmak..

- Veya sadece bir şey popüler veya moda olduğu için yakışmasa da sahip olmak veya benimsemek..

Bu sıraladığım örnek ve benzerleri gibi siz de bunun benzeri olaylarda bulunduysanız veya duyduysanız şimdi siz de sadece bir birey olmadığımızı, toplumumuzla tamamen kopuk olamayacağımızı ve bir insanın ruh hali, veya yanlış bir hareketi bazen bir ülke dolusu insanı bile yokuşa sürükleyebildiğini farkına varmışsınızdır.

Ondan dolayı lütfen sevin! Gelin sevmeyi ve tekrar birlik olmayı öğrenelim, çünkü her insan çok değerli, ve biricik, Tanrı'dan bir "parçadır"...

Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz?… (Matta, 5:46-47)

Spiritüalizmde Bu Hafta